
Aftur til leiting
Jacob Fuchs - Nordisk håndværkskaravane - mad, håndværk og design
Brunsvigeren er en dansk kage. Det er en gærdej, der overhældes med en blanding af brun farin og smør.
Brunsvigeren er meget berømt i Danmark. Især på Fyn er den særdeles populær, hvor man ofte spiser den om søndagen. På Fyn bliver den også kaldt “Brunner”.
Fynboerne mener, brunsvigeren er opfundet på Fyn, selvom madhistoriker Bi Skaarup mener, den er fra byen Braunschweig i Niedersachsen, Tyskland.
Uanset hvor brunsvigeren stammer fra, smager den fantastisk og i denne bog kan du se, hvordan den laves.
Ingredienser:
Dejen:
3,5 dl lunken mælk, 25 g gær, 40 g sukker,
0,5 tsk salt, 1 æg, 600 g hvedemel, 100 g smør
Fyld/remonce:
200 g smør, 400 g brun farin, 0,5 dl fløde, et drys salt
Dejen laves af gær, der røres ud i lun mælk. Derefter tilsættes smør, æg, sukker, salt og hvedemel. Alt skal derefter blandes til en lind dej.
Fyldet til kagen bliver lavet af smør og brun farin, der smeltes ved lav varme i en gryde til farinen er opløst. Nogle tilsætter lidt fløde eller kagecreme til fyldet.
Dejen kommes i en bradepande eller en springform, hvorefter den skal hæve. Derefter prikkes huller i den med fingrene, så fyldet kan fylde hullerne.
Kagen skal bages i ovnen i ca. 20 minutter ved ca. 175 grader, hvorefter den afkøles. Den smager fantastisk både kold og lun. Velbekomme!