Play audiofilelt
Lietuviški patiekalai
2
Lietuviški patiekalai

Augustė Tidikytė, Milda Remeikaitė, Smiltė Avlasevičiūtė, Aistė Urbanavičiūtė - Vilniaus Simono Daukanto Gimnazija

3
4

Lietuvoje gana gausus šaltasis užkandžių stalas, būdingas visoms Baltijos šalių virtuvėms. Jame patiekiami įvairūs sūriai, rūgusio pieno produktai, rūkytos mėsos bei žuvies gaminiai, šaltiena, įvairūs mėsos vyniotiniai.

Play audiofile 5
6

Cepelinai dažnai vadinami nacionaliniu Lietuvos patiekalu. Paprastai patiekiami kaip pagrindinis patiekalas. Tai yra didžiuliai tarkuotų virtų bulvių kukuliai su mėsos, varškės, džiovintų grybų ar kitokiu įdaru. Po virimo cepelinai dažnai patiekiami su grietinės padažu ir šoninės gabaliukais arba kiaulienos žievelėmis.

Play audiofile 7
8

Šaltibarščiai yra populiariausi vasarą. Iš pradžių supjaustomi ir išverdami švieži burokėliai. Atšaldžius burokėlių sriubą dedamas pienas, kefyras, agurkai, kietai virtas kiaušinis, morkos, pagardinama krapais, svogūnų laiškais ir petražolėmis. Sriuba valgoma su virtomis bulvėmis.

Play audiofile 9
10

Šiupinys – riebus patiekalas, gaminamas iš įvairių kruopų, pupų, žirnių, pjaustytų arba trintų bulvių bei kiaulienos atraižų, kartais dar dedama miltų. Šiuolaikinėje Lietuvoje jis naudojamas kaip kalėdinis patiekalas, vartojamas su alumi. Paprastai patiekiama su šviežiomis, sūdytomis daržovėmis ir mėsa.

Play audiofile 11
12

Žemaičių blynai - tradicinis patiekalas lietuviškoje virtuvėje. Tai riebaluose kepti bulviniai blynai. Nuo kitų tradicinių bulvinių blynų išsiskiria tuo, kad blynai gaminami iš virtų bulvių ir yra kemšami įdaru, dažniausiai mėsa. Patiekiama su grietine, sviestu arba spirgais.

Play audiofile 13
14

Vėdarai- lietuvių tautinis patiekalas. Gaminamas kepant kiaulės žarnas su įdaru. Populiariausios yra dvi vėdarų rūšys: bulviniai ir kraujiniai. Vėdarai patiekiami su spirgučiais, kaip antrasis patiekalas pietums.

Play audiofile 15
16

Šakotis yra vokiečių kulinarinio gaminio Baumkuchen atmaina. Pirmą kartą Lietuvoje šakotis buvo paminėtas penktame amžiuje. Tradicinis lietuvių patiekalas, vienas dažniausių vestuvėms ruošiamų desertų. Šakočio forma primena eglę, o jo spygliai atstoja šakas. Kepami įvairaus dydžio. Jie yra švelnaus skonio, malonaus aromato.

Play audiofile 17
18

Dauguma lietuviškų tradicinių desertų (šakotis, žagarėliai, obuolių sūris) – bajoriškosios virtuvės palikimas. Tačiau greta jų Lietuvoje paplitę daugybė desertų, atkeliavusių XX a. iš vakarų.

Play audiofile 19
20

Kūčiukai - tai maži, šiek tiek saldūs kepiniai, pagaminti iš raugintos tešlos ir aguonų, valgomi per Kūčias. Jie dažniausiai valgomi sausi, tačiau gali būti patiekiami aguonų piene arba su spanguolių kisieliumi. Anksčiau jie dar buvo gaminami kaip maži duonos kepaliukai, patiekiami vėlėms.

Play audiofile 21
22

“Tinginys“ - populiarus desertas Lietuvoje. Patiekalas paprastai gaminamas iš sausainių ar krekerių, kakavos, sviesto, cukraus ir sutirštinto pieno. Žmonės nusprendė patiekalą vadinti „tinginiu“, nes jį pagaminti labai lengva ir galima greitai paruošti.

Play audiofile 23
24

Spanguolių kisielius yra vienas populiariausių kisielių Lietuvoje šventiniu laikotarpiu. Jis laikomas tradiciniu Kūčių patiekalu.

Play audiofile 25
26

Gira – labai silpnai alkoholinis gaivusis gėrimas, gaminamas fermentacijos būdu iš juodos duonos, vaisių, uogų, kmynų ir kitų maisto produktų, pridedant mielių ir cukraus. Dabar laikomas vienas iš lietuvių nacionalinių gėrimų. Su žodžiu “gira” yra net sukurta lietuviška greitakalbė “Geri vyrai geroj girioj gerą girą gėrė”.

Play audiofile 27
28

Ar esate ragavę šių patiekalų? Kokie yra jūsų šalies nacionaliniai patiekalai?

Play audiofile 29
Lietuviški patiekalai

Foto/ Myndir/ Asseq/ Valokuva/ Govvá/ Guvvieh/ Nuotraukos/ Fotod/ Bil/ Photo:
S1+22: Bearas - commons.wikimedia.org
S4:  ©ltsale.onlineshopoutlet2021.com
S6: Diliff  - commons.wikimedia.org
S8: TresuryTag - commons.wikimedia.org
S10: ©beatosvirtuve.lt
S12: Sirex - commons.wikimedia.org
S14: ©seforeceptai.lt
S16: Albertas Agejevas - flickr.com
S18: Marcin Floryan - commons.wikimedia.org
S20: Leia - commons.wikimedia.org
S24: ©gyvensenosakademija.lt
S26: ?
S28: Second-Half Travels - flickr.com
Forrige side Næste side
X