
Tilbake til søk
Kamilla Petersen, Lars Olesen, Nikolai Beldringe, Hjalte Klavsen og Cecilie Poulsen
Den Gamle By i Aarhus er et frilandsmuseum for byhuse, hvor man kan gå en tur i tiden. Der er huse fra 1500-tallet og helt op til i dag. Der er over 80 huse, som er hentet rundt omkring i Danmark. Enkelte huse er kopier.
Den Gamle By startede i 1907, da skolelæreren Peter Holm ville redde en gammel købmandsgård i Aarhus. Den Gamle By åbnede for publikum i 1914.
De, der arbejder i byen, går klædt, som man gjorde i gamle dage. I byen kan du køre i gammeldags hestevogn.
Borgmestergården var den første bygning på museet. Huset er fra 1597 og er en gamle købmandsgård fra Aarhus.
I Den Gamle By kan man besøge flere hjem og opleve den almindelige danske historie. Boligerne viser de forandringer, der har været i indretningen, madkulturen og beklædningen.
Man kan også se butikker, baggårde og se gamle biler. Der er et knallertværksted fra 1974, en TV-/radioforhandler, en børnehave og et spejderlokale.
Den Gamle By har også et smykkemuseum med over 1000 smykker i sølv, et legetøjsmuseum med over 5000 stykker legetøj, et urmuseum, et plakatmuseum og et museum om Aarhus´ udvikling fra vikingetiden til i dag.
I december er der juleudstillinger og julebutikker. I juletiden kan man smage på julemad fra 1796 og få opskrifter. Man kan blandt andet få opskrifterne på vaniljekranse, risengrød og brunede kartofler.