Laulupeod Eestis
Laulupeod Eestis

Riin Jürise, Kadriin Lillelaid

3
4

Laulupidu on suure esinejate arvuga muusikapidustus, millel esinevad laulukoorid ja orkestrid. Üldlaulupeod toimuvad iga 5 aasta tagant aga igal aastal toimuvad igalpool Eestis väiksemad laulupeod.

5
6

Esimene üle-eestiline laulupidu toimus 1869. aastal Tartus. Laulupidudest on saanud Eesti rahva identiteedi väljendaja.

7
8

Esimesel laulupeol osales 878 meeslauljat ja vaskpillimuusikut. Kõik laulud olid eesti keeles. Kirjastaja Johann Voldemar Jannsen algatas laulupeo Eesti rahvusliku ärkamisliikumise raames.

9
10

Jannseni tütar, Lydia Koidula, oli sõnade autor kahele eestikeelsele laulule “Sind surmani” ja “Mu isamaa on minu arm”. Mõlemaid laule lauldakse ka tänapäeval laulupidudel.

11
12

Neljandal laulupeol, 1891. aastal, osalesid esimest korda segakoorid. Kuigi vene tsaarid tahtsid, et laulud oleksid vene keeles, olid üle poolte laulude eesti keeles. Lauljad hakkasid spontaanselt laulma tänast Eesti hümni “Mu isamaa, mu õnn ja rõõm”.

13
14

Traditsioon pidada laulupidu iga viie aasta järel sai alguse kaheksanda peoga 1923. aastal. See oli esimene laulupidu, mida peeti iseseisvunud Eestis praegusel Tallinna lauluväljakul, mis mahutas siis 12000 lauljat. Sellest tehti esimene õhufoto ja seda filmiti esmakordselt.

15
16

1933 osalesid esimest korda naiskoorid ja tehti esimene raadiosaade laulupeolt.

17
18

Pärast II maailmasõda aitasid laulupeod rahvuslikku identiteeti elus hoida. 1988. aastal kogunes Tallinna lauluväljakule mitusada tuhat inimest, kes laulsid vabaduse eest. Laulev revolutsioon aitas lõpetada Nõukogude võimu ja viis kaudselt Eesti iseseisvumiseni 1991. aastal.

19
20

Alates 1962. aastast peetakse iga viie aasta tagant ka noorte laulupidusid. Seal esinevad peamiselt koolinoored. Neid pidusid korraldatakse selleks, et vähendada kooli kooride, orkestrite ja rahvatantsurühmade suurt tungi üldlaulupidudele.

21
22

Kas sinu kodumaal toimuvad laulupeod?

23
Laulupeod Eestis

Foto/ Myndir/ Asseq/ Valokuva/ Govvá/ Guvvieh/ Nuotraukos/ Fotod/ Bil/ Photo:
S1: Metsavend – commons.wikimedia.org
S4: ToBreatheAsOne – flickr.com
S6: Visitestonia.com
S8: Oskar.susi - commons.wikimedia.org
S10+16: Teadmata - commons.wikimedia.org
S12: Jeromi Mikhael - commons.wikimedia.org
S14: Eesti filmiarhiiv - commons.wikimedia.org
S18: Jaan Künnap – commons.wikimedia.org
S20+22: 2023.laulupidu.ee

laulupidu.ee
Forrige side Næste side
X